PERSONAL INFORMATION
| Name | Tiny Ron Taylor |
|---|---|
| Gender | Male |
| Place of Birth | Torrance |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 21 November 1947 |
| Age at Death | 72 Years |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Date of Death | 28 November 2019 |
| Place of Death | Santa Clarita |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 216 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 2.16 m |
| Height (in feet inches) | 7′ 1″ |
| Weight | 120 Kg (264 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | University of Southern California, North High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, basketball player, television actor |
|---|---|
| Work Period End | 1972 |
| Work Period Start | 1969 |


Check Out Other Celebrities.
| Tony Rock |
| Tony Revolori |
| Tony Pope |
| Tony Perez |
| Tony Orlando |