PERSONAL INFORMATION
| Name | Timothy Brown |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 24 May 1937 |
| Age at Death | 82 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Place of Birth | Richmond |
| Birth Name | Thomas Allen Brown |
| Gender | Male |
| Date of Death | 04 April 2020 |
| Place of Death | Palm Springs |
| Languages Spoken | English |
| Native Name | Timothy Brown |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 90 Kg (198 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 180 cm |
| Height (in meters) | 1.80 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
EDUCATION
| Educated At | Ball State University, Richmond High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, television actor, American football player |
|---|---|
| Work Period Start | 1962 |


Check Out Other Celebrities.
| Tony Rumble |
| Tony Roberts |
| Tony Randall |
| Tony Plana |
| Tony Papenfuss |