PERSONAL INFORMATION
| Name | Thurl Bailey |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | [‘1961-04-07’, ‘1961-06-07’] |
| Place of Birth | Washington, D.C. |
| Residence | Washington, D.C. |
| Religion | Mormonism, The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints |
| Ethnicity | African Americans |
| Native Name | Thurl Bailey |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 211 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 2.11 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 11″ |
| Weight | 98 Kg (216 lbs) |
FAMILY
| Children | Brendan Bailey |
|---|
EDUCATION
| Educated At | North Carolina State University, Bladensburg High School |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, actor |
|---|---|
| Awards Received | NBA All-Rookie Team, J. Walter Kennedy Citizenship Award |
| Work Period End | 1999 |
| Work Period Start | 1983 |


Check Out Other Celebrities.
| Tony Rock |
| Tony Revolori |
| Tony Pope |
| Tony Perez |
| Tony Orlando |