PERSONAL INFORMATION
| Name | The Iron Sheik |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 15 March 1942 |
| Age at Death | 81 Years |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Place of Birth | Damghan |
| Nationality | United States, Iran |
| Native Name | The Iron Sheik |
| Birth Name | حسین خسرو علی وزیری |
| Religion | Twelver Shiism |
| Languages Spoken | English, Persian |
| Native Language | Persian |
| Date of Death | 07 June 2023 |
| Place of Death | Fayetteville |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 119 Kg (262 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 183 cm |
| Height (in meters) | 1.83 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
CAREER
| Profession | professional wrestler, actor, amateur wrestler |
|---|---|
| Awards Received | WWE Hall of Fame |
| Work Period Start | 1972 |
| Work Period End | 2011 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0891443 |
|---|---|
| @the_ironsheik | |
| @therealironsheik | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Tony Rock |
| Tony Revolori |
| Tony Pope |
| Tony Perez |
| Tony Orlando |