PERSONAL INFORMATION
| Name | Mitch Richmond |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 30 June 1965 |
| Age | 60 Years |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Place of Birth | Fort Lauderdale |
| Nationality | United States |
| Residence | Fort Lauderdale |
| Native Language | English |
| Nickname | The Rock |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 196 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.96 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 5″ |
| Weight | 98 Kg (216 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | Kansas State University, Moberly Area Community College, Boyd H. Anderson High School |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, film producer, actor, basketball coach |
|---|---|
| Awards Received | NBA All-Rookie Team, NBA Rookie of the Year Award, NBA All-Star Game Kobe Bryant Most Valuable Player Award |
| Work Period End | 2002 |
| Work Period Start | 1988 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |