PERSONAL INFORMATION
| Name | Max Baer |
|---|---|
| Place of Birth | Omaha |
| Place of Death | Hollywood |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 11 February 1909 |
| Age at Death | 50 Years |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Date of Death | 21 November 1959 |
| Gender | Male |
| Birth Name | Maximillian Adalbert Baer |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 189 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.89 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 95 Kg (210 lbs) |
FAMILY
| Children | Max Baer, Jr. |
|---|
CAREER
| Profession | actor, boxer, film actor |
|---|

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0046368 |
|---|---|
| Official Website | http://www.maxbaer.org/ |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |