PERSONAL INFORMATION
| Name | Matt Battaglia |
|---|---|
| Nationality | United States |
| Place of Birth | Tallahassee |
| Date of Birth | 25 September 1965 |
| Age | 60 Years |
| Zodiac Sign | Libra |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Residence | Georgia |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 225 Kg (496 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 74 cm |
| Height (in meters) | 0.74 m |
| Height (in feet inches) | 2′ 5″ |
EDUCATION
| Educated At | University of Louisville, Lithonia High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, television actor, American football player |
|---|---|
| Work Period Start | 1989 |


Check Out Other Celebrities.
| Peter Coe |
| Peter Brown |
| Peter Breitmayer |
| Peter Blomquist |
| Peter Berkrot |