PERSONAL INFORMATION
| Name | Konnan |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 06 January 1964 |
| Age | 61 Years |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Place of Birth | Santiago de Cuba |
| Nationality | Cuba, United States |
| Languages Spoken | Spanish, English |
| Birth Name | Carlos Santiago Espada Moises |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 103 Kg (227 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 180 cm |
| Height (in meters) | 1.80 m |
| Height (in feet inches) | 5′ 10″ |
EDUCATION
| Educated At | Southwest Miami High School |
|---|
CAREER
| Profession | singer, actor, professional wrestler, podcaster, rapper, television actor |
|---|---|
| Instruments | voice |
| Awards Received | Wrestling Observer Newsletter Hall of Fame |
| Work Period Start | 1987-01-06 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm0038849 |
|---|---|
| @konnan5150, @Konnan5150 | |
| KonnanOficial5150 | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |