PERSONAL INFORMATION
| Name | Joe Lewis |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Death | 31 August 2012 |
| Place of Birth | Knightdale |
| Date of Birth | 07 March 1944 |
| Age at Death | 68 Years |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Place of Death | Coatesville |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 88 Kg (195 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 183 cm |
| Height (in meters) | 1.83 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
FAMILY
| Spouse | Barbara Leigh |
|---|
CAREER
| Profession | actor, martial artist, karateka, kickboxer |
|---|


Check Out Other Celebrities.
| Peter Cambor |
| Peter Brocco |
| Peter Bonerz |
| Peter Billingsley |
| Peter Berg |