PERSONAL INFORMATION
| Name | Elroy Hirsch |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17 June 1923 |
| Age at Death | 80 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Date of Death | 28 January 2004 |
| Place of Birth | Wausau |
| Place of Death | Madison |
| Nationality | United States |
| Nickname | Crazy Legs, Crazylegs |
| Residence | Wausau |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 190 Kg (418 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 188 cm |
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
EDUCATION
| Educated At | University of Wisconsin–Madison, University of Michigan, Wausau East High School |
|---|
CAREER
| Profession | military officer, baseball player, athletics competitor, American football player, actor, film actor |
|---|---|
| Employer | Wisconsin Badgers |
| Awards Received | Pro Football Hall of Fame |


Check Out Other Celebrities.
| Ian Brennan |
| Ian Barford |
| Iain Armitage |
| I.M. Hobson |
| H. M. Wynant |