PERSONAL INFORMATION
| Name | Brian Pillman |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Death | 05 October 1997 |
| Date of Birth | 22 May 1962 |
| Age at Death | 35 Years |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Place of Birth | Cincinnati |
| Place of Death | Bloomington |
| Nationality | United States |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
| Native Name | Brian William Pillman |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 103 Kg (227 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 183 cm |
| Height (in meters) | 1.83 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 0″ |
FAMILY
| Children | Danielle Pillman, Brittany Pillman, Lexis King, Lexi Pillman |
|---|---|
| Spouse | Melanie Pillman |
| Partner | Beulah McGillicutty, Terri Runnels |
EDUCATION
| Educated At | Miami University, Norwood High School, Dixie Heights High School |
|---|
CAREER
| Profession | American football player, professional wrestler, actor |
|---|---|
| Work Period Start | 1986-11-25 |
| Member Of | The Hollywood Blonds, The Hart Foundation |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |