PERSONAL INFORMATION
| Name | Brian Adams |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 14 April 1964 |
| Age at Death | 43 Years |
| Zodiac Sign | Aries |
| Date of Death | 13 August 2007 |
| Place of Death | Tampa |
| Place of Birth | Kailua |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 143 Kg (315 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 201 cm |
| Height (in meters) | 2.01 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 7″ |
EDUCATION
| Educated At | Konawaena High School |
|---|
CAREER
| Profession | actor, professional wrestler |
|---|---|
| Work Period Start | 1987 |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |