PERSONAL INFORMATION
| Name | Bobby Lashley |
|---|---|
| Gender | Male |
| Nationality | United States |
| Date of Birth | 16 July 1976 |
| Age | 49 Years |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Place of Birth | Junction City |
| Birth Name | Bobby lashley Simba |
| Native Name | Bobby Lashley |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Weight | 129 Kg (284 lbs) |
|---|---|
| Height (in centimeters) | 191 cm |
| Height (in meters) | 1.91 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 3″ |
EDUCATION
| Educated At | Missouri Valley College |
|---|
CAREER
| Profession | actor, professional wrestler, mixed martial arts fighter, film actor, television actor |
|---|---|
| Work Period Start | 2005 |

SOCIAL MEDIA & LINKS
| IMDB ID | nm2048764 |
|---|---|
| @fightbobby | |
| @bobbylashley | |
| fightbobby | |
| Wikipedia | Wikipedia |

Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |