PERSONAL INFORMATION
| Name | Alex Karras |
|---|---|
| Place of Birth | Gary |
| Nationality | United States |
| Place of Death | Los Angeles |
| Date of Birth | 15 July 1935 |
| Age at Death | 77 Years |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Date of Death | 10 October 2012 |
| Gender | Male |
| Languages Spoken | English |
| Native Language | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 188 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 1.88 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 2″ |
| Weight | 112 Kg (246 lbs) |
FAMILY
| Spouse | Susan Clark |
|---|
EDUCATION
| Educated At | Emerson High School, University of Iowa |
|---|
CAREER
| Profession | television actor, film actor, actor, television presenter, professional wrestler, American football player |
|---|---|
| Work Period Start | 1968 |
| Work Period End | 1998 |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dowling |
| Eddie Dean |
| Eddie Collins |
| Eddie Castrodad |
| Eddie Bracken |