PERSONAL INFORMATION
| Name | Alex English |
|---|---|
| Gender | Male |
| Date of Birth | 05 January 1954 |
| Age | 71 Years |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Place of Birth | Columbia |
| Nationality | United States |
| Residence | South Carolina, Columbia |
| Native Language | English |
| Languages Spoken | English |
PHYSICAL STATISTICS
| Height (in centimeters) | 201 cm |
|---|---|
| Height (in meters) | 2.01 m |
| Height (in feet inches) | 6′ 7″ |
| Weight | 86 Kg (189 lbs) |
EDUCATION
| Educated At | University of South Carolina, Dreher High School |
|---|
CAREER
| Profession | basketball player, basketball coach, coach, actor |
|---|---|
| Nominations | NAACP Image Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture |
| Awards Received | J. Walter Kennedy Citizenship Award |
| Member Of | Kappa Alpha Psi |
| Work Period End | 1992 |
| Work Period Start | 1976 |


Check Out Other Celebrities.
| Eddie Dew |
| Eddie Constantine |
| Eddie Cibrian |
| Eddie Cahill |
| Eddie Borden |